بسمه تعالی «طرح درس روزانه» دبستان: یادگار امام اسلام آباد | |||||
1 | مشخصات کلی : نام درس : جغرافیا موضوع : ناهمواری های ایران(سرزمین های بلند ) صفحات: 27 تا 23 شماره طرح درس: 2 مدت: 45 دقیقه کلاس : چهارم تاریخ : اردیبهشت 1390 تهیه کننده: علی داوری | ||||
2 | هدف کلی درس | 1 – آشنایی دانش آموزان با مفهوم های رشته کوه ، ناهمواری ، کوهپایه و قله 2 – آشنایی دانش اموزان با مفهوم رشته کوه های البرز و زاگرس | |||
3 | هدف های جزئی درس | 1 – دانش آموزان با مفهوم سرزمین های بلند آشنا می شوند . 2 – دانش آموزان باید بتوانند قله را تعریف کنند . 3 – دانش آموزان باید بتوانند رشته کوه را تعریف کنند . 4 – دانش آموزان باید بتوانند ناهمواری را تعریف کنند . 5 – دانش آموزان باید بتوانند کوهپایه را تعریف کنند. 6 – دانش آموزان باید بتوانند رشته کوه های ایران را نام ببرند. 7 – دانش آموزان باید بتوانند جهت جغرافیایی رشته کوه البرز را بگویند . 8 - دانش آموزان باید بتوانند جهت جغرافیایی رشته کوه زاگرس را بگویند . 9 – دانش آموزان باید بتوانند بلند ترین قله البرز را نام ببرند . 10 – دانش اموزان باید بتوانند دو قله بلند زاگرس را نام ببرند . 11 – دانش آموزان باید بتوانند رنگ سرزمین های بلند را روی نقشه تشخیص دهند. | |||
4 | رفتارهای ورودی | دانش آموزان بعد از تدریس باید بتوانند به هدف های کلی و جزئی مطرح شده دست یابند. | |||
5 | ارزشیابی تشخیصی | 1 – دانش آموزان باید با مفهوم کوه آشنا باشند . 2 – دانش آموزان باید نقشه ایران را بشناسند . 3 – دانش اموزان باید بتوانند کوه ها را روی نقشه نشان دهند . | |||
6 | روش های انتخابی تدریس | توضیحی و پرسش و پاسخ همراه با فعالیت در حیاط مدرسه | |||
7 | رسانه های آموزشی | کتاب ، دفتر تمرین ، وسایل نوشتاری در دفتر ، گچ و تابلو | |||
8 | مدل کلاس و گروهها | بصورت کلاسی | |||
9 | امکانات و تجهیزات | کلاس درس ، محیط آرام مدرسه ، کتاب ، وسایل نوشتاری در دفتر ، گچ و تابلو و نقشه ناهمواری های ایران | |||
مراحل تدریس | |||||
10 | مرحله آمادگی و ایجاد انگیزه | فعالیت های معلم | فعالیت های دانش آموزان | زمان | |
معلم با سلام و احوالپرسی و حضور و غیاب و بحث در مورد مطالبی که می خواهد تدریس کند و تأکید بر اهمیت یادگیری این مبحث در زندگی دانش آموزان، آن ها را آماده می کند. | دانش آموزان کنجکاو خواهند شد که معلم چه می خواهد بگوید که به درد زندگی آن ها می خورد . | 2 | |||
11 | ارزشیابی تشخیصی | 1 – پرسش مباحث گذشته از دانش آموزان 2 - پرسش از دانش آموزان در مورد کوه. 3 – پرسش از دانش آموزان در مورد محیط زندگیشان. | دانش آموزان به پرسش های معلم جواب می دهند و اگر سوالی داشتند از او می پرسند . | 6 | |
12 | پیش سازمان دهنده ها | معلم با ارائه گزارشی از محتوای درس ذهن دانش آموزان را به صورت غیر مستقیم با محتوای اصلی درس آشنا می کند . | دانش آموزان با گوش دادن به گزارش و مقدمه درس با موضوعات اصلی درس آشنا می شوند . | 2 | |
13 | مرحله ارائه درس | ابتدا نقشه ناهمواری های ایران را در کلاس نصب می کنیم . بعد توجه دانش آموزان را به تصویر صفحه 23 کتاب جلب می کنیم . در ادامه سوالاتی در مورد محیط زندگیشان از آن ها می پرسیم . در ادامه دانش آموزان را با مفهوم های قله ، رشته کوه ، ناهمواری و کوهپایه آشنا می کنیم .در ادامه توجه دانش آموزان را به نقشه صفحه 24 جلب می کنیم و در مورد آن توضیح می دهیم . سپس در مورد رشته کوه های البرز و زاگرس توضیحاتی به دانش آموزان ارائه می دهیم و توجه دانش آموزان را به عکس های صفحه 25 جلب می کنیم و مفهوم کوهپایه را برای دانش آموزان شرح می دهیم . سپس فعالیت در کلاس صفحه 26 را انجام می دهیم . | دانش آموزان به حرف های معلم گوش می دهند و همچنین به سوالات معلم جواب می دهند و اگر سوالی به ذهن آن ها برسد از معلم می پرسند . | 15 | |
14 | ارزشیابی تکوینی (مرحله ای) | معلم مرحله به مرحله که درس را تدریس می کند سوالاتی را مطرح می کند تا به یاد گیری دانش آموزان کمک کند و اگر مشکلی دارند ان را بر طرف می کند نمونه سوال : آیا در اطراف شما کوه وجود دارد؟ | دانش آموزان به سوالات مطرح شده از طرف معلم پاسخ می دهند و به این طریق نکات قوت و ضعف دانش آموزان در هر مرحله مشخص می شود و نقاط ضعف بر طرف و نقاط قوت تقویت می شود . | 5 | |
15 | مرحله جمع بندی و نتیجه گیری | معلم به کمک دانش اموزان مطالب درس را جمع بندی و سپس نتیجه گیری می کند و نکات مهم را روی تابلو کلاس می نویسد | دانش آموزان هم در جمع بندی و نتیجه گیری درس با معلم همکاری می کنند و سپس نکات مهم درس را در دفتر یادداشت می کنند | 5 | |
16 | مرحله ارزشیابی پایانی | در این مرحله معلم سوال هایی را روی تابلو می نویسد و از بچه ها می خواهد که به آن ها جواب دهند . نمونه سوال : بلند ترین قله های رشته کوه زاگرس را نام ببرید . | دانش آموزان جواب سوال های داده شده را می نویسند و سپس معلم نقاط ضعف دانش آموزان را بر طرف می کند . | 5 | |
17 | تعیین تکلیف و فعالیت های تکمیلی | معلم تکالیفی را برای بچه ها مشخص می کند و از ان ها می خواهد که آن ها را انجام دهند . | دانش آموزان تکالیف مشخص شده را در خانه با دقت انجام می دهند تا درس را بخوبی یاد بگیرند | 5 | |
18 | معرفی منابع و مأخذ | کتاب درس و دانستنی های معلم | |||